Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Cennik usług notarialnych Katowice
Opłaty i bezpłatne porady

Czeka Cię wizyta w kancelarii notarialnej w Katowicach. Być może potrzebujesz sporządzić testament. A może chcesz uregulować prawnie zbycie nieruchomości. Nim dojdzie do spotkania w kancelarii, zastanawiasz się, ile kosztuje taka usługa? Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej czynności. Niezależnie od tego, co sprowadza Cię do notariusza, zadzwoń i zapytaj. Za poradę nic nie zapłacisz. A dzięki temu odpowiednio przygotujesz się do tego spotkania i nic Cię nie zaskoczy.

Cennik u notariusza w Katowicach

Dlaczego ceny u notariuszy są różne? Cennik to kwestia bardzo indywidualna. W kancelarii Michała Michalika wynagrodzenie notariusza jest ustalane na podstawie umowy ze stronami czynności. O wszystkich kosztach informujemy przed spotkaniem z klientem.

Notariusz jest urzędnikiem, któremu przysługuje taksa notarialna. To maksymalne wynagrodzenie za usługę notarialną określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Dokument ten reguluje koszty usług notariusza. Na jego podstawie powstaje cennik opłat notarialnych. Znajdziesz w nim poszczególne czynności, oferowane naszym klientom. Wysokość tej sumy zależy od wartości mienia będącego przedmiotem umowy. To od ceny nieruchomości zależy opłata notarialna. Dla przykładu: koszt usługi wyniesie maksymalnie 100 złotych, w przypadku mienia, którego cena nie przekroczy 3000 złotych. Stąd zróżnicowanie cen, które usłyszysz.

W cenie notariusz z Katowic pobiera sumy, które ponosi jako płatnik. Należą do nich: podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, a także koszty związane z opłatami sądowymi.

Poznaj cenę usługi notarialnej

Sprzedajesz nieruchomość na rynku wtórnym? Nim zadzwonisz do naszej kancelarii z pytaniem o opłaty za sporządzenie aktu notarialnego, sprawdź wartość rynkową nieruchomości. Dlaczego ta informacja jest nam potrzebna? Notariusze to płatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych. W chwili sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego, notariusz doliczy 2% od kwoty transakcji. Zapłaci je nabywca lokalu. Sytuacja ta nie obowiązuje w przypadku nieruchomości nabytych na rynku pierwotnym (lokale deweloperskie). W cenę wliczony jest podatek VAT, dlatego sprzedaż nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Opłaty dodatkowe w cenniku notariusza

Czy nieruchomość posiada księgę wieczystą? Odpowiedź twierdząca na to pytanie niesie za sobą dodatkowe koszty. W sytuacji, gdy nieruchomość ma prowadzoną księgę wieczystą, notariusz do umowy zawiera wniosek o zmianę wpisów w tej księdze. Wiąże się to z dodatkową opłatą sądową.

Oryginały aktów sporządzonych przez notariusza w Katowicach, pozostają w kancelarii. Strony czynności otrzymują wypisy, które standardowo kosztują 6 zł netto za każdą stronę A4. To dokumenty, które można pobierać w dowolnej ilości, nawet kilka lat od zawarcia aktu. Za każdy odpis, obowiązuje dodatkowa opłata.

Porady udzielane w związku z dokonywanymi w kancelarii czynnościami są bezpłatne.